Tidigare dömd pedofil grips med sjuårig pojke på tåg - Misstänkt för barnvåldtäkt
2017-11-23En sjuårig pojke grät på tåget mot Helsingborg. Men den tidigare dömda 40-åriga pedofilen Jonny Nilsson som satt bredvid honom hävdade att han var pojkens barnvakt.
Efter passagerarnas larm och konduktörens ingripande kunde Jonny Nilsson gripas av polis på perrongen i Landskrona.
Nu åtalas Jonny Nilsson i Lunds tingsrätt för våldtäkt mot barn och barnpornografibrott. Jonny Nilsson misstänks ha utsatt den sjuåriga pojken för övergrepp, fotograferat honom och spridit bilden.
Lunds tingsrätt mål B-4352-17
Andra nyheter
Mohamed Osman döms för försök till mord efter skjutning mot nio personer
2017-11-24
25-åriga Mohamed Burhan Osman har av Göteborgs tingsrätt dömts till 10 års fängelse för bl.a. försök till mord.
Läs
Nu vill regeringen ha schysstare villkor för snabblån
2017-11-24
Regeringen har fattat beslut om en lagrådsremiss som ska skapa bättre förutsättningar för rimliga villkor på marknaden för snabblån och andra likande krediter med höga kostnader. Färre personer ska riskera att fastna i en skuldspiral. För att åstadkomma detta föreslår regeringen bland annat att det införs ett räntetak och ett kostnadstak.
– Genom förslagen stärker vi skyddet för konsumenterna och begränsar möjligheten att profitera på människor i ekonomisk utsatthet. Det är oacceptabelt att konsumenter utnyttjas, säger biträdande justitieminister Heléne Fritzon.
Räntan för snabblån överstige
Läs
SAAB-rättegången i hovrätten
2017-11-24
Fredagen den 1 december inleds huvudförhandling i mål B 2742-17 vid hovrätten för Västra Sverige.
Läs
Högsta domstolen har i plenum avgjort en fråga om skadeståndsberäkning vid bl.a. kränkning
2017-11-24
Högsta domstolen har i plenum tagit ställning till om ersättning för kränkning respektive sveda och värk ska bestämmas efter de principer som gällde vid gärningen eller efter de principer som gäller vid bedömningstillfället.
Läs
Nu kan byggandet av ny tunnelbana mellan Akalla och Barkarby kan starta
2017-11-24
Mark- och miljödomstolen har i dag gett Stockholms läns landsting (Förvaltningen för utbyggd tunnelbana) tillstånd att leda bort inläckande grundvatten. För tillståndet gäller ett antal villkor som sätter ramarna för vad landstinget får göra och på vilket sätt det ska göras. Landstinget kan starta anläggningsarbetena genast.
Läs