Rättegång efter påstådda händelser i samband med Black lives matter demonstrationen i Göteborg inleds måndagen den 8 november 2021

2021-10-29

På grund av det stora antalet tilltalade kommer tingsrätten att pröva åtalen gruppvis. Måndagen den 8 november 2021 inleds rättegången mot sju av de åtalade. Rättegången beräknas vara avslutad den 20 januari 2022.

Andra nyheter

Fängelse för butiksrån i Akalla

2021-11-01
Solna tingsrätt dömer tre män för att ha rånat en butik i Akalla på varor för drygt 5 000 kr.
Läs

Beslut i mål om rättsprövning

2021-11-01
<p>Ans&ouml;kan om r&auml;ttspr&ouml;vning av regeringens beslut Ju2021/02620 g&auml;llande r&auml;tt att ta del av allm&auml;n handling.</p>
Läs

Nytt inlägg på domarbloggen

2021-11-02
Veckans blogginlägg handlar om den utbildning domstolen erbjuder nämndemän medan de tjänstgör hos oss.
Läs

Dom i mål om tull

2021-11-02
Fråga om mervärdesskatt vid import ska tas ut när varor har förts in till Sverige från en plats utanför EU via ett annat EU-land utan att deklareras i något av länderna och denna bristande efterlevnad av tullagstiftningen upptäcks här. Även fråga om Tullverket varit rätt myndighet att besluta om mervärdesskatt.
Läs

Förhandlingen i Hällbymålet påbörjas den 4 november 2021

2021-11-02
Åklagaren har väckt åtal avseende människorov m.m. med anledning av händelser på Hällbyanstalten i juli 2021. Huvudförhandling i målet kommer att äga rum i Stockholms tingsrätts säkerhetssal (på Bergsgatan 50) och Attunda tingsrätts säkerhetssalar (ingång via Tingsvägen 11).
Läs