En tidigare sambo har inte fått ersättning för att han bekostat arbeten och installationer på den andra sambons fastighet

2019-02-06

?Ett sambopar bodde på en fastighet som inte utgjorde samboegendom eftersom den ena sambon ägde den sedan tidigare. Den sambo som inte var ägare betalade drygt 250 000 kr för arbeten och installationer på fastigheten. Samborna diskuterade inte om betalningarna utgjorde lån, gåva eller något annat.

Högsta domstolen kommer fram till att den sambo som bekostat arbetena och installationerna måste bevisa sitt påstående om att betalningarna ska ses som ett lån till den andra sambon. Den betalande sambon har inte kunnat bevisa detta.

Högsta domstolen anser att den betalande sambon inte heller kan få ersättning grundat på en obehörig vinst för den andra sambon. Domstolen framhåller bland annat att sambolagen bygger på tanken att sambor ska kunna ordna sina ekonomiska mellanhavanden genom överenskommelser och att den sambo som tillskjuter belopp till den andras egendom har olika möjligheter att skydda sina ekonomiska intressen. En rätt till ersättning, utan stöd i en överenskommelse, skulle kunna leda till att det i samband med en separation uppstår oförutsedda skuldförhållanden.  

Den sambo som bekostat arbetena och installationerna får därför inte någon ersättning enligt Högsta domstolens dom.


Bifogade filer: T 1634-18


Senast ändrad: 2019-02-06 För mer information kontakta:

Malin Bonthron
Justitieråd
08-561 666 76

Andra nyheter

Dom i mål om tre mord i Västra Frölunda i september 2018

2019-02-07
En man döms för tre fall av mord. Påföljden bestäms till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Läs

Även hovrätten dömer en gymnasieelev för våldtäkt mot lärare

2019-02-07
I en dom som meddelats i dag dömer hovrätten en 19-årig manlig elev för bl.a. våldtäkt förövad mot en kvinnlig lärare under lektionstid och bestämmer påföljden till fängelse i två år. Detta innebär att hovrätten fastställer den dom som Eksjö tingsrätt meddelade i november förra året.
Läs

Dom i mål om inkomstskatt, arbetsgivaravgift m.m.

2019-02-08
Högsta förvaltningsdomstolen har på nytt prövat frågan om det förekommit osanna fakturor i näringsverksamhet (jfr HFD 2012 ref. 69 I-III). Domstolen har även tagit ställning till om det funnits förutsättningar för att tillämpa 29 § förvaltningsprocesslagen (reformatio in melius).
Läs