Fullständig domstolsbevakning och fördjupade reportage med inriktning på svenska rättsfall.
Artiklar om Anders Andersson
3 nyhetsartiklar finns att läsa
Anders Andersson född lördag 1 maj 1990 som bor i Stockholm.

Olaga fiske i Svartån vid Laxberg ger dagsböter

2025-05-28

En man dömdes av Linköpings tingsrätt den 28 maj 2025 för att ha fiskat i ett område med enskild fiskerätt och fiskeförbud vid Svartån, Laxberg. Han döms till 30 dagsböter om 150 kronor och ska betala 1 000 kronor i avgift till Brottsofferfonden.

Händelsen

Den 2 maj 2024 fiskade den tilltalade i en del av Svartån vid Laxberg i Boxholms kommun. Området omfattas av fiskeförbud då markägaren har enskild fiskerätt. Den tilltalade och en bekant anlände till platsen och påbörjade fisket med kastspö utan att ha fiskekort eller särskilt tillstånd.

Försvar och vittnesmål

Den tilltalade uppgav i rätten att han inte varit i området tidigare och att han förlitade sig på en informationstavla där han inte uppfattade någon varning om fiskeförbud. Han menade att han hade kunnat kontrollera mer, exempelvis via internet, men att inga skyltar tydligt angav förbudet.

En vilt- och fisketillsynsman hördes som vittne och berättade att han anlänt till platsen efter ett larm från en lantbrukare. Han konstaterade att det var fiskeförbud på sträckan, att ingen skyltning angav detta vid vattenbrynet, men att en informationstavla tidigare passerats. Tillsynsmannen bedömde att den tilltalade, med lokalkännedom, borde ha insett förbudet och att han fiskat oaktsamt.

Tingsrättens bedömning

Rätten konstaterade att området vid Laxberg är förbjudet för allmänt fiske eftersom annan har enskild fiskerätt. Den tilltalade har erkänt att han fiskat där utan lov, samtidigt som han förnekat oaktsamhet. Tingsrätten bedömde att omständigheterna krävde ytterligare kontroll från den tilltalades sida och att han därmed handlat oaktsamt. Brottet bedömdes inte som ringa.

Påföljd

Den tilltalade döms för brott mot fiskelagen och får 30 dagsböter om 150 kronor vardera, totalt 4 500 kronor. Han ska även betala 1 000 kronor i avgift till Brottsofferfonden.


Faktaruta
Fakta
Värde
Brott
Brott mot fiskelagen (37 § 1 st 1 p fiskelagen, 1993:787)
Händelsedatum
2 maj 2024
Plats
Svartån vid Laxberg, Boxholms kommun
Domstol
Linköpings tingsrätt
Domdatum
28 maj 2025
Påföljd
30 dagsböter om 150 kr (totalt 4 500 kr)
Brottsofferfondsavgift
1 000 kr
Lås upp premiuminnehållet för att ta del av den fullständiga domstolsbevakningen.
Lexbase följer rättsfall av alla storlekar, både på lokal och nationell nivå.

Källhänvisning

Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).

Så begär du ut handlingar:

För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.

Kontaktuppgifter:

Tingsrätt Tingsrätt

Stockholm, Stockholmsvägen 1

Telefon: 0700078789

E-post: tingsratt@dom.se

Denna artikel bygger på uppgifter från offentliga källor samt information förmedlad genom Lexbase nyhetstjänst under källskydd. Artikeln sätter dessa fakta i sitt sammanhang för att belysa relevanta samhällsfrågor och rättsfall.

Publicerad av Lexbase redaktion redaktionen@lexbase.se