En dom om rattfylleri efter amfetaminbruk
2026-09-01
Den tilltalade har dömts för rattfylleri efter att ha kört personbil sedan hon använt amfetamin. Tingsrätten fann att åtalet var styrkt och bestämde påföljden till 40 dagsböter om 250 kronor, totalt 10 000 kronor. Den tilltalade ska också betala avgift till brottsofferfonden.
Händelsen och samtliga åtalspunkter
Åtalet gällde en enda åtalspunkt. Den tilltalade åtalades för rattfylleri enligt 4 § 2 st trafikbrottslagen (1951:649) för att ha kört personbil efter att ha använt amfetamin, som är narkotika, i sådan mängd att det under eller efter färden har funnits narkotika kvar i hennes blod. Enligt gärningsbeskrivningen inträffade detta den 30 januari 2026. Tingsrätten dömde den tilltalade för detta brott i enlighet med åtalet.
Den tilltalade har enligt domen varken erkänt eller förnekat gärningen, men hon har medgett att hon körde bil vid den tid och på den plats som åklagaren angivit samt att hon tog amfetamin dagen före körningen.
Rättens bedömning
Tingsrätten utgick från den skriftliga bevisningen, som bestod av anmälan, analysresultat, informationsblad från Rättsmedicinalverket och uppgifter som den tilltalade lämnat i förhör under förundersökningen. Målet avgjordes utan huvudförhandling.
Domstolen ansåg att det var utrett att den tilltalade hade kört bil vid den tid och på den plats som åklagaren angett. Av analysresultatet framgick också att hon hade amfetamin i blodet. Därmed ansågs de objektiva förutsättningarna för rattfylleri vara uppfyllda.
Frågan blev därefter om den tilltalade haft uppsåt. Tingsrätten konstaterade att för ansvar för rattfylleri krävs uppsåt till att narkotika använts och att fordonet därefter framförts, men inte att gärningspersonen förstått att narkotikan fortfarande fanns kvar i blodet under eller efter färden. Eftersom den tilltalade själv uppgett att hon tagit amfetamin dagen före körningen, ansåg tingsrätten att hon uppsåtligen hade intagit narkotikan i nära anslutning till körningen och därmed haft uppsåt till gärningen. Att hon inte känt sig påverkad ledde inte till någon annan bedömning. Åtalet ansågs därför styrkt.
Domslut och påföljd
Den tilltalade dömdes för rattfylleri enligt 4 § 2 st trafikbrottslagen (1951:649). Påföljden bestämdes till 40 dagsböter om 250 kronor, vilket sammanlagt motsvarar 10 000 kronor. Hon ska också betala en avgift till brottsofferfonden på 1 000 kronor.
Källhänvisning
Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).
Så begär du ut handlingar:
För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.
Kontaktuppgifter:
Tingsrätt Tingsrätt
Stockholm, Stockholmsvägen 1
Telefon: 0700078789
E-post: tingsratt@dom.se