Våldsamt motstånd vid polisingripande
2026-06-15
Den tilltalade döms av Döld domstol för våldsamt motstånd efter ett polisingripande i Kristinehamns kommun den 29 mars 2026. Tingsrätten fann att han satte sig till motvärn för att hindra polisens myndighetsutövning och att han hade uppsåt. Påföljden bestämdes till 40 dagsböter om 320 kronor, sammanlagt 12 800 kronor, och han ska också betala avgift till brottsofferfonden.
Händelsen och åtalet
Åklagaren väckte åtal mot den tilltalade för våldsamt motstånd enligt 17 kap. 4 § brottsbalken. Enligt gärningsbeskrivningen hade han genom att spänna sina armar och spjärna emot satt sig till motvärn för att hindra en polis och dennes kollegor i deras myndighetsutövning i samband med att han omhändertogs med stöd av LOB. Gärningen uppgavs ha begåtts den 29 mars 2026 på eller vid Kungsgatan 38 och Kungsgatan 30 i Kristinehamns kommun.
Den tilltalade förnekade gärningen. I sina uppgifter berättade han bland annat att han höll stilla med armarna, att han inte betedde sig våldsamt och att det uppstod krångel kring handfängslen. Polismannen som hördes som vittne uppgav däremot att den tilltalade gjorde motstånd genom att dra åt sig armarna, att han inte satte sig frivilligt i polisbilen och att han även gjorde motstånd vid förflyttningen och inne på arresten.
Rättens bedömning
Tingsrätten utgick från att våldsamt motstånd enligt 17 kap. 4 § brottsbalken kräver att den misstänkte genom fysisk kraftutveckling sätter sig till motvärn eller annars försöker hindra en tjänsteman i myndighetsutövningen. Domstolen framhöll att det inte krävs våld på person, men att motståndet inte får vara enbart passivt.
Rätten fann genom vittnets och den tilltalades egna uppgifter utrett att den tilltalade befann sig på platsen och att han var medveten om att det pågick ett polisingripande mot honom. Vittnet, som hörts under ed och lämnat en detaljerad berättelse i tjänsten som polis, ansågs trovärdigt. Tingsrätten fäste också vikt vid stillbilder från filmer tagna med polisernas kroppskameror, vilka enligt domstolen visade att den tilltalade krängt och spänt armarna i samband med ingripandet.
Mot den bakgrunden ansåg tingsrätten att det var styrkt att den tilltalade på den angivna tiden och platsen satte sig till motvärn på det sätt som åklagaren påstått, i syfte att hindra polismannen och dennes kollegor i deras myndighetsutövning. Han dömdes därför för våldsamt motstånd.
Domslut och påföljd
Tingsrätten bestämde påföljden till 40 dagsböter. Dagsbotsbeloppet sattes till 320 kronor med hänsyn till den tilltalades ekonomiska förhållanden, vilket ger ett sammanlagt bötesbelopp om 12 800 kronor.
Eftersom den tilltalade dömts för ett brott där strängare straff än penningböter ingår i straffskalan ska han också betala en avgift till brottsofferfonden på 1 000 kronor. Rätten var enig i sitt beslut.
Källhänvisning
Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).
Så begär du ut handlingar:
För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.
Kontaktuppgifter:
Tingsrätt Tingsrätt
Stockholm, Stockholmsvägen 1
Telefon: 0700078789
E-post: tingsratt@dom.se
Denna artikel bygger på uppgifter från offentliga källor samt information förmedlad genom Lexbase nyhetstjänst under källskydd. Artikeln sätter dessa fakta i sitt sammanhang för att belysa relevanta samhällsfrågor och rättsfall.
Relaterade artiklar
En tilltalad har från Skaraborgs tingsrätt dömts för att ha deltagit i ett brottsligt upplägg med falska sedlar. Enligt domstolens bevisning hade den tilltalade, tillsammans med en medgärningsman, gemensamt handlat på en livsmedelsbutik den 24 januari 2021 och därigenom blivit delaktig i utlämnande av en falsk tusenkronorssedel vid köp av varor. Den tilltalade har även under en husrannsakan den 1...