Fängelse efter flera våldsbrott
2026-06-10
Den tilltalade döms av Lunds tingsrätt för flera brott mot samma målsägande, däribland misshandel, grov misshandel, olaga frihetsberövande, grov fridskränkning, olaga hot och våldtäkt. Han frikänns samtidigt från vissa åtalspunkter om misshandel och olaga hot. Påföljden bestäms till fängelse i fyra år och sex månader.
Händelsen och samtliga åtalspunkter
I målet prövades först ett åtal om misshandel som påstods ha begåtts mellan den 27 mars 2021 och den 29 mars 2021. Enligt åtalet hade den tilltalade utdelat flera knytnävsslag mot målsägandens huvud och kropp på Vattenverksallén i Landskrona stad, vilket orsakade smärta och blåmärken. Tingsrätten fann att åklagaren styrkt gärningen och dömde honom för misshandel.
Åklagaren hade också gjort gällande en andra misshandel mellan den 14 mars 2023 och den 21 mars 2023, där den tilltalade enligt åtalet bland annat slagit, tagit stryptag, kastat in målsäganden i en dusch, hällt kallt och varmt vatten över henne och dunkat hennes huvud i golvet. Den punkten ogillades av tingsrätten eftersom bevisningen inte ansågs tillräcklig.
Målet innehöll vidare ett åtal om grov fridskränkning för gärningar mellan den 15 juni 2025 och den 18 november 2025. I den delen omfattade åtalet flera delgärningar, bland annat olaga hot, misshandel och ett hot den 18 november 2025 där en kniv förevisades. Tingsrätten dömde den tilltalade för grov fridskränkning i den del som avsåg de gärningar som ingick i domslutet, men en del av åtalet bedömdes som enskilda brott i stället för att enbart ingå i fridskränkningen.
När det gäller olaga hot prövades dels ett påstått hot den 22 juli 2025 mot en annan målsägande, dels hot den 16 oktober 2025 mot en ytterligare person, dels hot under perioden 15 till 16 juni 2025, 20 till 25 juli 2025, 18 november 2025 samt ett antal hot i telefon- och facetime-samtal den 16 juni 2025. Tingsrätten dömde för olaga hot i flera av dessa delar, men frikände från åtalspunkten som avsåg hot den 16 oktober 2025 mot den andra personen. Den tilltalade frikändes också från det separata åtalet om olaga hot den 22 juli 2025.
Vidare prövades ett åtal om grov misshandel den 26 till 28 juli 2025. Enligt åtalet hade den tilltalade då dragit målsäganden i håret, dunkat hennes huvud i golvet, tagit stryptag och slagit samt skallat henne i ansiktet så att hon fick bland annat näsfraktur, svullnad, blåmärken och blodvite. Tingsrätten fann att åklagaren styrkt att den tilltalade skallat målsäganden och orsakat näsfraktur samt annan misshandel med svullnad, smärta och blåmärke på kinden, men rubricerade gärningen som misshandel av normalgraden och inte grov misshandel.
Ett annat åtal om grov misshandel, olaga frihetsberövande och våldtäkt avsåg den 18 november 2025. Enligt gärningsbeskrivningen hade den tilltalade denna dag misshandlat målsäganden på flera sätt i en kolonistuga i Landskrona stad, fört in sina fingrar i hennes vagina utan frivillighet och låst in henne i sin kolonistuga. Tingsrätten dömde honom för grov misshandel, våldtäkt och olaga frihetsberövande.
Rättens bedömning
När tingsrätten prövade skuldfrågan lade den i stor utsträckning målsägandens berättelser till grund, särskilt där uppgifterna fick stöd av skriftlig bevisning, fotografier, journalanteckningar, rättsintyg och vittnesmål. I fråga om misshandeln våren 2021 ansåg rätten att målsägandens berättelse fick starkt stöd av journalanteckningar från förlossningen och av barnmorskans uppgifter om blåmärke över ögat och märken på kroppen. Den tilltalade dömdes därför för misshandel.
När det gällde påstådd misshandel i mars 2023 fann tingsrätten att bevisningen inte räckte. Fotografierna bedömdes inte visa säkert att det var målsäganden, och det fanns omständigheter som talade emot att åklagarens tidsangivelse var riktig. Därför frikändes den tilltalade i den delen.
För de hot som prövades inom ramen för grov fridskränkning och de separata åtalen om olaga hot ansåg tingsrätten att vissa uttalanden var ägnade att framkalla allvarlig rädsla. Särskilt betydelse fick att den tilltalade i flera meddelanden och samtal var drivande, uttryckte att han skulle skada eller döda målsäganden och hennes familj, och i vissa fall gav intryck av att vara på väg till henne. Tingsrätten dömde därför för olaga hot i de delar där hoten riktades mot målsäganden eller där hot mot tredje man bedömdes ha uttalats med uppsåt att målsäganden skulle höra dem. Ett åtal om hot mot en annan person ogillades däremot eftersom domstolen inte ansåg det visat att den tilltalade haft uppsåt till att personen hörde hotet.
I fråga om händelserna den 26 till 28 juli 2025 ansåg tingsrätten att målsägandens berättelse om upprepat våld på benen fick mycket starkt stöd av fotografierna. Samtidigt fann rätten att det inte var styrkt att gärningen ägt rum i den form och på den plats som åklagaren påstod, men att den tilltalade ändå gjort sig skyldig till misshandel av normalgraden genom att skallning och annat våld orsakat näsfraktur, svullnad, blåmärke och smärta.
För händelserna den 18 november 2025 ansåg tingsrätten att målsägandens uppgifter om misshandel, strypning, hot med kniv, penetration med fingrar och inlåsning fick mycket starkt stöd av rättsintyg, fotografier, beslag och vittnesuppgifter. Rätten fann därför att den tilltalade gjort sig skyldig till grov misshandel, våldtäkt och olaga frihetsberövande. Rätten konstaterade också att gärningen inte kunde bedömas som mindre grov, eftersom frihetsberövandet pågick längre än kortvarigt och skedde samtidigt som våld utövades.
Domslut och påföljd
Den tilltalade döms för misshandel, olaga hot i flera fall, grov fridskränkning, misshandel av normalgraden, grov misshandel, olaga frihetsberövande och våldtäkt i de delar som tingsrätten funnit styrkta. Han frikänns från den åtalspunkt om misshandel som avsåg mars 2023 samt från ett separat åtal om olaga hot den 16 oktober 2025. Ett ytterligare hot i samband med samma händelse den 16 oktober 2025 ogillades också såvitt avsåg en annan målsägande.
Påföljden bestäms till fängelse i fyra år och sex månader. Hela den villkorligt medgivna friheten förverkas också. Den tilltalade ska vara kvar i häkte till dess fängelsestraffet får verkställas.
Tingsrätten ålägger honom även att betala skadestånd. Han ska ersätta en målsägande med 418 800 kr och en annan målsägande med 15 000 kr. Ränta ska betalas enligt domens närmare angivna datum. En begäran om skadestånd från en annan person avslås. Den tilltalade ska dessutom betala avgift till brottsofferfonden på 1 000 kr.
Fakta
Källhänvisning
Denna nyhetsartikel behandlar en händelse inom ett rättsområde och baseras på tillförlitliga källor. Underlaget består dels av allmänt tillgängliga handlingar som kan begäras ut med stöd av offentlighetsprincipen, dels av uppgifter som tillhandahållits Lexbase nyhetstjänst med stöd av källskydd. Lexbase nyhetstjänst tillämpar detta skydd i enlighet med bestämmelserna i tryckfrihetsförordningen (TF) och yttrandefrihetsgrundlagen (YGL).
Så begär du ut handlingar:
För att ta del av de handlingar som ligger till grund för artikeln, kontakta Tingsrätt tingsrätt och uppge målnummer B 999-99 i din förfrågan.
Kontaktuppgifter:
Tingsrätt Tingsrätt
Stockholm, Stockholmsvägen 1
Telefon: 0700078789
E-post: tingsratt@dom.se
Denna artikel bygger på uppgifter från offentliga källor samt information förmedlad genom Lexbase nyhetstjänst under källskydd. Artikeln sätter dessa fakta i sitt sammanhang för att belysa relevanta samhällsfrågor och rättsfall.
Relaterade artiklar
En person överklagade tingsrättens dom för grov narkotikasmuggling, men Hovrätten över Skåne och Blekinge har i dom den 11 oktober 2023 fastställt tingsrättens utslag. Den tilltalade döms till fängelse i tre år, förverkande av kontanter och ska kvarstå i häkte tills straffet kan verkställas. I tingsrätten framgick att ett paket med totalt 11 428 gram cannabis stoppades vid tullkontroll på Sturups...
I en dom från Helsingborgs tingsrätt har den tilltalade dömts för grov narkotikasmuggling. Domen visar att den tilltalade, som under utredningen fastställdes stå bakom så kallade aliaset “Emilio Gg”, spelade en central roll i ett narkotikalager där 11 428 gram cannabis infördes till landet. Fängelsestraff på tre år utdömdes, och ytterligare beslut fattades om häktning samt förverkande av delar av...
En person har dömts för penningtvätt efter att ha mottagit och fört vidare 2 000 kronor som betalats i samband med ett nätbedrägeri. Tingsrätten konstaterar att transaktionerna via Swish skedde för att dölja brottsliga medel och dömer den tilltalade till ungdomstjänst. – En målsägande svarade på en Facebook-annons om försäljning av ett guldsmycke som aldrig levererades. – Målsäganden swishade...